(uitgave 99/3 pag 18)

Recordopkomst voor jaarlijks Bevad-banket

'Plat' en 'hellend' weldra onder één dak

Het traditionele banket na de jaarlijkse statutaire vergadering van de Belgische Vereniging van Aannemers van Dichtingswerken (Bevad) kon andermaal rekenen op een grote opkomst. Een recordaantal van 137deelnemers kon niet alleen genieten van een zeer verzorgd en geanimeerd feestmaal, maar kreeg tevens te horen dat de federatie in onderhandeling is met de afdeling "Dakbedekking" van de LBIS om tot één gezamenlijk secretariaat te komen.

Op vrijdag 19 maart kwamen de Bevad-leden samen in hotel Abbey te Grimbergen voor hun jaarlijkse statutaire vergadering.
Tijdens deze bijeenkomst werd de raad van beheer uitgebreid met vier nieuwe leden, namelijk de heren André De Keersmaecker van Atab, Daniël Nonckreman van Asphaltco, Pierre Kerstenne van Tortolani en Jan Coumans van Albitum. De heren Yves de Raikem van Sodry, Erik Moerman van Albitum en voorzitter Jean-Marie de Donnéa werden allen herbenoemd tot beheerder.

Gezamenlijk secretariaat maar geen fusie

Na de vergadering werden de genodigden uitgenodigd op een feestelijke receptie om vervolgens aan tafel te gaan voor een verzorgd banket dat werd opgeluisterd door tafelgoochelaar Guinelli en muzikaal omlijst door toetsenist Frank Mortiers. Na het voorgerecht nam voorzitter de Donnéa het woord om onder meer aan te kondigen dat de federatie momenteel met de afdeling "Dakbedekking" van de LBIS aan de onderhandelingstafel zit om tot een gemeenschappelijk secretariaat te komen. Deze onderhandelingen zijn onder meer het resultaat van de nieuwe vestigingswet waarin het beroep van aannemer van dichtingswerken wordt samengevoegd met dat van de aannemer van metalen en niet-metalen dakbedekkingen. Het is de bedoeling dat op termijn de vereniging van het hellend dak haar intrek zal nemen in het nieuwe gebouw te Brussegem dat de Bevad begin vorig jaar heeft aangekocht. De voorzitter kondigde aan dat de gesprekken nog voor het eind van dit jaar zullen worden afgerond. Wat al zeker vaststaat is dat deze samenwerking zich zal beperken tot het oprichten van een gezamenlijk secretariaat maar dat de beide beroepsfederaties verder volledig onafhankelijk van elkaar zullen blijven werken.

Ook beheerder Jean Biesmans, zaakvoerder van het dakdichtingsbedrijf VHB NV te Genk, had besloten de aanwezigen even toe te spreken. Tijdens zijn korte uiteenzetting onderstreepte hij het belang van de onderlinge vriendschappelijke en informele contacten en deed hij een oproep tot meer fierheid op het beroep van aannemer van dichtingswerken. Ondanks het slechte weer van de voorbije maanden en de harde concurentiestrijd blijft hij zeer optimistisch wat de toekomst betreft. Hij is er dan ook van overtuigd dat er ook voor onze sector vette jaren op komst zijn.

Veel lof voor directeur Wauman

Beide sprekers waren bovendien vol lof over directeur Johan Wauman die als spreekbuis van de Bevad en als verantwoordelijke voor het dagelijks beheer zeer verdienstelijk is voor de beroepsfederatie. Mede dankzij zijn enthousiasme is het ledenaantal van april '95 tot december '98 gestegen met maar liefst 60%. Vorig jaar nog werden er 19 nieuwe leden aangetrokken waardoor het totale ledenbestand is opgelopen tot 140.
Een woord van dank ging ook naar ontslagnemend beheerder Jean-Marie Coyette van de firma Maintenance voor zijn inzet de afgelopen twee jaar en naar de heer William Wilford die onlangs werd benoemd tot Eredeken van de Arbeid en die meer dan 15 jaar lang beheerder is geweest van de Bevad.

Verdere plannen

Wat de toekomst betreft heeft de federatie nog heel wat in petto. Zo is men momenteel druk bezig met de voorbereiding van de tweede druk van het Handboek voor de dakafdichter en met het opstellen van een handig boekwerkje over kostprijsberekening en het opstellen van prijsoffertes bij platte daken.
Op dinsdag 1 juni en donderdag 3 juni 1999 organiseert de BEVAD verder 2 interessante studiedagen over het platte dak, waarbij ondermeer de nieuwe editie van de 'Bijbel van het platdak' -de TV 183- uitgebreid aan bod zal komen. Dinsdag 1 juni is exclusief bedoeld voor de Nederlandstaligen, gaat door in het Crown Plaza Hotel te Antwerpen en wordt georganiseerd in samenwerking met het WTCB , Cobomedia en de KVIV terwijl donderdag 3 juni wordt ingericht voor de Franstaligen in samenwerking met het WTCB en Cobomedia en zal doorgaan in het Château de Namur te Namen. Voor alle verdere inlichtingen of inschrijvingen kunt U terecht bij Mevrouw C. Mortelmans van de KVIV, Desguinlei 214, 2018 Antwerpen, tel.: 03/216.09.96, fax: 03/216.06.89 voor de Nederlandstalige dag en bij dhr. Klepfisch, Cobomedia NV, Lozenberg I / 7, 1932 Sint-Stevens-Woluwe (Zaventem), tel.: 02/716.42.11, fax: 02/725.32.12 voor de Franstalige dag.

Programma studiedag dinsdag 1 juni 1999
8h30Aanmelding met koffie
9h00Verwelkoming door de dagvoorzitter Dhr. Ir. F. Louwers (voorzitter T.C. dichtings werken WTCB)
9h15Algemeen-Functies dak-Dakopbouw-Dakvloer-Afschot; Dhr. Ir. L. Busschaert (BUTgb) en Dhr. Ir. Y. Lacroix (SECO)
De verschillende samenstellende elementen van het dak worden van dichtbij bekeken en hun gebruiksvoorwaarden worden bestudeerd. Eerst wordt er gesproken over de belastingen die op deze samenstellende elementen inwerken, waarna hun verenigbaarheid wordt onderzocht en vervolgens de gebruiksgrenzen worden afgebakend. Tenslotte wordt er aandacht besteed aan de noodzaak om een dakopbouw de ontwerpen van bij de aanvang van het project en niet te improviseren tijdens de uitvoering.
9h50Dakisolatie en dampscherm; Dhr. Dr. G. Timmermans (Isolatieraad)
De heer Timmermans bespreekt het nut en de reden van dakisolatie zowel bij nieuwbouw als bij renovatie en gaat ook in op de specifieke eisen die gesteld worden aan de diverse isolatiematerialen. Aangezien het dampscherm in de bouwpraktijk merkelijk minder wordt voorzien en ook niet steeds correct wordt aangebracht worden de diverse voordelen besproken en wordt er ook nagegaan welke bouwfysische condities de toepassing van een dampremmende laag vereisen en waarom.
10h25Koffiepauze
10h50Synthetische afdichtingen; Dhr. D. Van Damme (Fechiplast) en Dhr. Ir. H. Steenbrugghe (VESP)
De laatste jaren worden er steeds meer platte daken afgedicht met synthetische afdichtingen. De elastomeren, soepele elastoplasten en plastomeren zijn de drie belangrijkste productgroepen die momenteel verkrijgbaar zijn. In deze uiteenzetting worden een aantal typische kenmerken en plaatsingstechnieken van de meest voorkomende synthetische dakafdichtingen toegelicht.
11h25Bitumineuze afdichtingen; Dhr. M. Hannes (Bitubel) en Dhr. Ing. D. Nonckreman (Bitubel)
Deze heren hebben het over de evolutie van de materialen voor onderlagen en toplagen en bespreken de eigenschappen en minimale kwaliteit van de bitumineuze afdichtingen. Ook de diverse plaatsingstechnieken komen aan bod.
12h00Discussie en vragen
12h30Lunch
14h00Ondersteuning van technische innovatie; door het IWT Dhr. Dr. Bernard De Potter (IWT)
Innovatie is tegenwoordig vaak de sleutel tot succes. De Vlaamse overheid ondersteunt hierbij het bedrijfsleven via verschillende initiatieven. De overheidsinstelling voor steun inzake technologische innovatie is het IWT. Deze instelling beschikt over een aantal instrumenten om de bedrijven te helpen: subsidies, deskundig advies en hulp bij netwerking. Bijzondere aandacht gaat hierbij naar de KMO's. De specifieke maatregelen gericht naar deze KMO's zijn gebundeld in een praktische gids die bij het ITW kan worden aangevraagd. Tijdens deze lezing zullen de voor de aannemers van dichtingswerken interessante topics worden toegelicht.
14h15Windbelasting en windstabiliteit; Dhr. Ing. E. Meert (WTCB) en Dhr. Ir. P. Spehl (SECO)
De belastingen van de wind op gebouwen in 't algemeen en op daken in het bijzonder zijn vrij complex. Ze hangen af van een ganse reeks factoren zoals de ligging van het gebouw, de vorm en de afmetingen van het bouwwerk, de luchtdoorlatendheid van de gevel en de dakvloer, de gebruikte materialen en hun plaatsingswijze op het dak. Deze uiteenzetting behandelt de fysische verschijnselen en de wijze waarop ze vereenvoudigd worden met het oog op de berekeningen en de bepaling van de windweerstand van de verschillende daksystemen.
14h50Regenwaterafvoer: het Europees normvoorstel; Dhr. Ir. K. De Cuyper (WTCB)
Voor de afvoer van regenwater van gebouwen werd een Europees normvoorstel uitgewerkt: EN 12056 deel 3. In deze norm wordt informatie gegeven i.v.m. het bepalen van de regenwaterdebieten, de conceptie en de berekening van de goten, spuwers en afvoerpijpen. In deze lezing wordt de Europese benadering toegelicht en van commentaar voorzien.
15h20Koffiepauze
15h40Mechanische bevestiging platte daken; Dhr. Ir. M. Peeters (BEVAD) en Dhr. Ing. E. Meert (WTCB)
Mechanisch bevestigde platte daken worden tegenwoordig courant toegepast op stalen plooiplaten. Om tot een goed mechanisch bevestigd dak te komen moeten de verschillende lagen van de dakopbouw op elkaar afgestemd zijn: de stalen plooiplaten, het lucht- en dampscherm, de thermische isolatie, de afdichting en de mechanische bevestigers. Er zal tenslotte ook worden ingegaan op de windbelasting en het benodigd aantal bevestigers.
16h10Groendaken; Dhr. M. Eyckens (BEVAD) en Dhr. P. Kerstenne (BEVAD)
Na aandacht te besteden aan de oorsprong van de groendaken, stelt deze uiteenzetting de verschillende types groendaken voor en toont bovendien de diverse voor- en nadelen aan t.o.v. een platdak zonder begroeiing. Zonder in detail te treden wordt de ideale samenstelling van het platdak en van het groendak (beschermlaag, draineerlaag, waterretentielaag, filtreerlaag, substraat en planten)besproken. De voordracht wordt afgesloten met de vermelding van de bedoeling van het onderzoek in het proefstation van het WTCB te Limelette.
16h35Parkeerdaken; Dhr. ing. D. Nonckreman (Belgische Gietasfalt Organisatie)
Het toenemend autoverkeer gedurende de afgelopen dertig jaar heeft ertoe geleid dat er in de stadscentra steeds meer parkings worden gerealiseerd. Of deze parkings al dan niet geïsoleerd zijn, hun rijbekleding bestaat vaak uit gietasfalt dat eveneens onder groendaken kan worden toegepast.
16h45Vragen en discussie
17h15Receptie


Kies hier:
Inhoudsopgave Roof Belgium 1999
Terug naar Roof Belgium