Zoeken

Roofs 2003-08-26 Nieuwe kunststof dakbedekkingen stimuleren innovaties lasapparatuur

De verwerking van kunststof dakbedekking luistert nauw. Zo is het van groot belang dat er schoon gewerkt wordt. Met de opkomst van de nieuwe kunststoffen (TPO, TPE), die een smaller thermisch venster hebben, worden hogere eisen gesteld aan de hetelucht lasapparatuur. Verder B.V. in Vleuten is  leverancier van de Leister hetelucht lasapparaten.

Roofs interviewde Henk Varossieau, Business Unit Manager van de afdeling Heat Technology.

Sinds de oprichting in 1959 is het familiebedrijf Verder B.V. uitgegroeid tot een internationaal opererend bedrijf, de Verder Groep, dat in totaal bestaat uit 28 B.V.’s en ongeveer 400 medewerkers in dienst heeft. Het assortiment is zeer divers. Het bedrijf levert niet alleen lasapparatuur voor dakbedekking, maar ook diverse pompmechanismen, doseersystemen en industriële afgasapparatuur. Het klantenbestand strekt zich dan ook uit over verschillende industrieën (chemische industrie, auto-industrie, etc.).

Pionieren

‘Wij zijn steeds op zoek naar nieuwe uitdagingen en manieren om het beter te doen. Dat heeft een aantal malen geresulteerd in de opzet van een nieuwe B.V., en soms ook in de overname van een ander bedrijf. Op het moment heeft de Verder Groep in elk Europees land een vestiging. Juist het pionieren maakt het voor ons interessant,’ aldus Varossieau.

De afdeling Heat Technology is verantwoordelijk voor de levering van hetelucht lasapparaten voor dakbedekkingen. Binnen dezelfde afdeling zijn luchtverhitters, las- en buigmachines en lasmachines voor kunststof leidingen ondergebracht. De hete lucht lasapparaten worden gefabriceerd door de Zwitserse Leister fabrieken. ‘Het voordeel van hetelucht lassen, is dat het een brandveiligere methode is. Met de goede apparatuur en de juiste werkwijze is de verwerking  snel en gemakkelijk. De lasapparaten zijn in principe geschikt voor alle soorten dakbedekking, maar ze worden het meest gebruikt voor kunststof dakbedekkingen. De overlappen van de banen worden er mee gelast (zie voor een gedetailleerde uiteenzetting van het lasproces het artikel van Harry Steenbrugghe in Roofs 2-2003).

Innovaties

‘Op de Nederlandse markt wordt in verreweg de meeste gevallen waar deze methode wordt gebruikt, gewerkt met de Leister lasapparaten. Dat komt in de eerste plaats omdat ze betrouwbaar zijn. De lasapparaten kunnen tegen een stootje, zijn gemakkelijk te hanteren en ook dakdekkers met minder ervaring kunnen er goed mee overweg.’

‘Maar we blijven van mening dat het altijd beter kan. De fabrikant heeft 32 man R&D in dienst, die de ontwikkelingen in de markt scherp in de gaten houden. Zelf dragen we, aan de hand van problemen waar onze klanten mee komen, ook suggesties ter verbetering van het product aan. Het stijgende marktaandeel van nieuwe kunststof dakbedekkingen, zoals TPO, is een duidelijke aanleiding van zo’n verbetering. Door het smalle thermisch lasvenster van deze materialen is de verwerking op het dak kritischer. De temperatuur van de hete lucht moet eigenlijk tot op de graad nauwkeurig te beheersen zijn. Dit gegeven heeft geresulteerd in de Varimat, een lasapparaat met digitale temperatuur-, snelheid- en luchthoeveelheidsregeling. Al de genoemde zaken worden via een ingebouwd kastje gereguleerd, waardoor de verwerking van de dakbanen aanzienlijk wordt versimpeld.’

Problemen

Een goed lasapparaat garandeert geen foutloze verwerking. ‘Men moet natuurlijk wel met zowel het apparaat als het materiaal op een goede manier omgaan,’ vertelt Varossieau. ‘De lasmachine is dan wel stevig, het blijft een elektronisch apparaat. Dat betekent, dat contact met water zoveel mogelijk vermeden moet worden. Een beetje regen kan geen kwaad, maar het is bijvoorbeeld niet raadzaam om de machine in een plas te laten liggen.’

‘Kunststof is een materiaal dat, in vergelijking met bitumen, een zorgvuldige verwerking vereist. Stof- en vuildeeltjes kunnen al een zwakkere lasnaad opleveren. Daarom is het belangrijk dat men een vervuilde lasbaan, voordat men gaat lassen, eerst met een doekje schoonmaakt. Verder raden wij altijd aan eerst de overlappen te lassen, en daarna pas de dakbedekking aan het dak te bevestigen: dit om plooien te voorkomen. Voor de verwerking van TPO is er een ruw mondstuk verkrijgbaar, dat het gladde oppervlak van de dakbaan afkrabt: het ruwere oppervlak vergemakkelijkt de verwerking van het materiaal. Recent is bovendien de TriacDrive geïntroduceerd, in feite een kleinere variant van de Varimat; dit apparaat is ontwikkeld voor de verwerking van de moeilijkere details.’

Reorganisatie

‘Juist in een teruglopende markt is het belangrijk nieuwe initiatieven te ontwikkelen,’ zegt Varossieau. Op het hoofdkantoor in Vleuten is momenteel een grootscheepse verbouwing gaande. Dit als gevolg van een vergaande reorganisatie, waarbij de afdeling pompen van het bedrijf (leverancier van pompinstallaties) het pand verlaat en naar Van Wijk & Boerma Verder B.V. in Groningen verhuist; en Jongerius Verder B.V (leverancier van installaties en apparatuur voor solids handling en processing) er juist haar intrek neemt. Het gehele gebouw, dat aan de meeste ondernemingen van de Verder Groep onderdak biedt, wordt daarom opnieuw ingericht.

‘Vanwege de veranderende markt zal de afdeling Heat Technology een gewijzigde strategie volgen. De dakenmarkt is op het moment rustig; wij richten ons daarom ook op andere markten, waar eveneens vraag is naar onze producten. De hetelucht lasapparaten zijn namelijk eveneens geschikt voor bijvoorbeeld de tunnelbouw; of de levensmiddelenindustrie (men gebruikt de apparaten bijvoorbeeld voor het steriliseren en ontkiemen van verpakkingsmaterialen). Wij verwachten hierdoor, als de markt weer aantrekt, onze positie  versterkt te hebben.’